Infolinia telefon  607 615 717   Strefa Pro

Baza wiedzy na temat ekranów

  • Obserwuj produkt:
  • Dodaj recenzję:
  • Jaki ekran

Baza wiedzy na temat ekranów

Projekcja obrazów jest zjawiskiem fizycznym, które wygląda bardzo prosto i nieskomplikowanie. Wyświetlany obraz powstaje w wyniku oddziaływania ekranu projekcyjnego i światła pochodzącego z projektora oraz z rozproszonego światła z otoczenia. Podstawowym elementem ekranu decydującym o wyglądzie wyświetlanego obrazu jest podłoże projekcyjne. Rodzaj zastosowanego podłoża projekcyjnego i jego parametry decydują o wyglądzie wyświetlanego obrazu. Pod - stawowymi parametrami opisującymi zachowanie tkanin projekcyjnych są względny współczynnik odbicia światła (Gain) oraz kąt widzenia. Względny współczynnik odbicia światła (Gain) określa zdolność podłoża do odbijania padającego światła odniesioną do zdolności odbijania światła podłoża wzorcowego. Jako podłoża wzorcowe wykorzystuje się tkaniny pokryte warstwą węglanu wapnia CaCO 3 lub dwutlen - ku tytanu TiO2. Obydwie substancje chemiczne mają kolor biały i charakteryzują się wyjątkowo równomiernym i bezstratnym odbijaniem padającego światła. Względny współczynnik odbicia światła podłoża wzorcowego wynosi 1. Kąt widzenia określa maksymalny kąt, z jakiego można obserwować obraz wyświetlany na podłożu projekcyjnym. Obraz ma najwyższą jasność. jeżeli obserwator patrzy na podłoże pod kątem prostym i maleje wraz ze wzrostem kąta obserwacji. Kąt obserwacji, przy którym jasność obrazu spada do połowy jasności maksymalnej przyjmowany jest, jako kąt widzenia. Istnieje zależność pomiędzy wartościami kąta widzenia i względnego współczynnika odbicia światła. Kąt widzenia zmniejsza się wraz ze wzrostem względnego współczynnika odbicia podłoża projekcyjnego. Podłoża projekcyjne w zależności od charakterystyki odbijania światła dzielą się na: dyfuzyjne, refeksyjne, retro-refeksyjne i refeksyjno dyfuzyjne. 

Czarne obramowanie ekranu 

Ekrany projekcyjne powinny posiadać obramowanie w kolorze czarnym. Nie jest ono elementem dekoracyjnym, a praktycznie poprawia postrzeganie jakości wyświetlanego obrazu. Podstawowym zadaniem obramowania jest optyczne oddzielenie wyświetlanego obrazu od otaczającego go tła i skupienie uwagi widza na wyświetlanej treści. Obraz w obramowaniu postrzegany jest, jako jaśniejszy i bardziej kontrastowy od obrazu wyświetlonego na takim samym podłożu projekcyjnym nieposiadającym obramowania. Czarna ramka wymusza odsunięcie krawędzi obrazu od krawędzi tkaniny projekcyjnej zabezpieczając go przed ewentualnymi zniekształceniami spowodowanymi odkształceniami krawędzi bocznych ekranu. Zastosowanie dodatkowego szerokiego czarnego pasa powyżej górnej krawędzi obrazu pozwala na wydłużenie ekranu tak, aby jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości ergonomicznej dla użytkownika. Pozytywnym efektem stosowania szerokiego górnego pasa jest ograniczenie ilości docierającego do sufitu rozproszonego światła odbitego od powierzchni ekranu.

Wielkość ekranu

Dobierając wielkość ekranu oraz sposób jego instalacji należy kierować się wskazówkami. Odległość od ekranu do ostatniego rzędu widzów Lwmax powinna być wielokrotnością wysokości ekranu h:

Szerokość obrazu określona jest na podstawie wysokości ekranu i formatu obrazu:

Ekran powinien być zainstalowany na wysokości umożliwiającej ergonomiczne oglądanie obrazów:

Należy również uwzględnić wymiary pomieszczenia, jasność posiadanego projektora oraz rodzaj, rozmieszczenie i jasność oświetlenia.

 

 

Kalkulator projekcji ułatwi dobór ekranu do projektora